Kolik jste prodala produktů? Jak můžete nevědět? Pojďte na hodinový pohovor!

Dělal jsem loňské léto brigádu na poště jako doručovatel v menším městě. Jednou za čas tam přijížděla vedoucí poštovního depa, aby místní doručovatele seřvala, že prodávají málo finančních produktů. Například přijela v sedm ráno a deset minut v kuse řvala, že naše dodejna prodává málo produktů a je šestá nejhorší v kraji. Pak začala jmenovitě vyvolávat a rozjíždět hejty ve stylu "Nováková! Kolik jste tento měsíc prodala produktů? Vy nevíte?! Jak můžete nevědět? To já se o výsledky své práce zajímám!"

Přičemž následující dny přijížděla každé ráno a měla osobní pohovory s každým doručovatelem (nám brigádníkům se to vyhnulo, protože brigádníci neprodávají produkty) a dávala jim testy. Zabralo to mnohdy celou hodinu, takže doručovatelé, kteří byli ráno na tomto pohovoru, začali pozdě s doručováním a kvůli tomu doručovali zásilky později. Rovněž naplánovala povinné školení na pátek 16 hodin pro všechny doručovatele o tom, jak se mají prodávat produkty. Také vyhrožovala, že od příštího léta zruší brigádníky a místo toho bude spojovat rajony (tedy zvětšit oblast doručování pro každého pošťáka). 

Poštovní doručovatelé u nás si rovněž kupovali losy sami od sebe ze svých peněz, protože to pro ně bylo výhodnější, než si nechat strhnout plat za prodej málo losů. Kamarád, který měl brigádu poštovního doručovatele v létě 2014 ve stejném kraji, měl s touto vedoucí podobné zkušenosti. Vyprávěl, že takto řvala na doručovatele od sedmi ráno celou hodinu tak třikrát do měsíce a všichni se jí báli. Poté rovněž následovaly osobní pohovory. Prý jim často strhávala peníze a vyhrožovala jim vyhozením. Jeho kolegyně, která chodila nejhorší rajon, kvůli této vedoucí několikrát brečela, protože ta ni šíleně řvala, že kromě dvou plných vozíků pošty a 200 rekomand denně neprodává dost losů.

(Autor je Straně zelených znám)

Na tomto webu budeme pravidelně zveřejňovat svědectví pošťaček a pošťáků, která odhalují, s jakými překážkami se zaměstnanci České pošty musí vyrovnávat. Není divu, že na listovní a balíkové služby už pak tolik času nezbývá.

Chcete-li přidat vaše svědectví, zasílejte je na adresu ceskaposta@zeleni.cz. Budete-li mít zájem, uveřejníme vzhledem k citlivosti informací vaše svědectví i anonymně.