I jako noční skladník jsem musel prodávat produkty

Pracoval jsem pět let v balíkovém depu jako pracovník vnitřní služby (česky: noční skladník). Práce spočívala v příjmu balíků z dálkové přepravy, kontrole jejich dat v počítači, roztřídění do jednotlivých doručovacích okrsků, fyzické uložení do určených boxů, kompletní inventuře skladu, vytištění seznamů zásilek a doručovacích dokladů pro doručovatele a předání zásilek doručovatelům. To vše v nočních hodinách, od 22:00 do 8:30 ráno.

Při podpisu smlouvy jsem byl vedoucím ujišťován, že vzhledem k povaze práce (noční směny na uzavřeném pracovišti bez přístupu veřejnosti), se mě části pracovních povinností týkající se prodeje produktů netýkají. A skutečně, tři roky po mě nikdo nic takového nevyžadoval. Práce byla náročná i tak, zejména před Vánoci. To stoupla pracovní zátěž na dvojnásobek. Nicméně bylo to oceněno odměnami za vánoční provoz. Po třech letech a několika výměnách vedení pošty pohádka skončila. Vánoční odměny vzal čert, balíků čím dál víc a těžších (rozvoj e-shopů) a zničehonic tvrdý tlak na prodej "Produktů AP".

Docházelo k absurdním situacím. Po vyčerpávající noční směně jsem byl vyspaným energickým vedoucím zatažen do kanceláře a podroben hodinovému školení, kde se mi snažil vysvětlit, jakou "váhu" má ten který produkt v mojí výkonové mzdě. Mělo to jediný efekt - začal jsem usínat, za což jsem byl přísně napomenut. Když jsem i nadále nebyl schopný sehnat žádného klienta spoření či pojištění, byl jsem velmi nepříjemně vyslýchán, proč? Po pravdě jsem odvětil, že jsem nepřišel na to, jak to mám udělat. Mám chodit po práci po městě a obtěžovat lidi? To prý ne. Tak jak? To jsem se nedozvěděl. Jenom jaký dopad na mojí mzdu bude mít neplnění plánu prodeje.

Dál jsem se věnoval práci skladníka, dokonce jsem si úspěšně uhnal tenisové lokty na obou rukách. Bušit 6 až 7 hodin do klávesnice počítače a k tomu tahat balíky se někde projeví. Postupně jsem cítil, že upadám v nemilost a když mě vedoucí zkusil seřvat za cosi, co se nepovedlo k jeho představě, dal jsem výpověď. Byl jsem vyléčen z představy, že pošta je tradiční, ctihodná a seriózní instituce. Nejsmutnější na tom je, že na této situaci mají "zásluhu" čelní představitelé ČSSD, strany, která si říká sociální a tvrdí, že se stará o blaho zaměstnanců! Vítejte v Absurdistánu! Doufám, že se nyní společným úsilím podaří pokřivené poměry napravit.

(Autor je Straně zelených znám)

Na tomto webu budeme pravidelně zveřejňovat svědectví pošťaček a pošťáků, která odhalují, s jakými překážkami se zaměstnanci České pošty musí vyrovnávat. Není divu, že na listovní a balíkové služby už pak tolik času nezbývá.

Chcete-li přidat vaše svědectví, zasílejte je na adresu ceskaposta@zeleni.cz. Budete-li mít zájem, uveřejníme vzhledem k citlivosti informací vaše svědectví i anonymně.