Pošta jako “šmejdi light”?

Situace na poště by si zasloužila sociologickou studii. Ano, mzda je základ, ale pak jsou další faktory. Člověk si nemůže připadat v práci jako idiot. Pokud nám práce neumožňuje pocit realizace (teď vynechávám menšinu sadomaso) a pocit, že můžeme být "dobrými lidmi" a dělat službu tam, kde to lidi potřebují, ta práce se stává noční můrou. 

Pošta má obrovský potenciál být slušnou, konzervativní (v dobrém slova smyslu) společností, zaměstnávající lidi, u kterých je slušnost na prvním místě. Tedy, ne kšeft a vytěžovaní zákazníka, lhaní, nevyžádaná nabídka, vše směřující k tomu, za každou cenu něco "prodat”. Kdo to nevidí, je hlupák. Je doba, kdy se Vás snaží kdekdo natáhnout, okrást, zatáhnout do průserů, ale pošta to nesmí mít v "náplni práce”. Má potenciál nastavovat pravidla a laťku slušnosti, ale nedělá to, spíš se s poukazem "že to tak dělají všichni", chce chovat jako "šmejdi light". Takovou koncepci pošta nepotřebuje. Ani občané.

Kdyby se dnes narovnaly podmínky doručovatelů, co se dá stihnout za placené hodiny, a co ne, znovu by se obsadily přepážky, kde jsou fronty od rána do večera, pošťáci by přestali zakládat produkty na sebe a kupovat si za zákazníky zboží, ukázala by se "nahá pravda", co je postavené na lži a teroru, všichni by se divili, v jaké žumpě pošta je. Nebylo by to 700 mil. dotace ročně, ale možná 2 miliardy.

Věřím, že existuje model, který nebude mít velké nároky na státní rozpočet a konečně postaví poštovnictví minimálně na roveň státní službě, tak, aby se člověk nemusel za management pošty stydět a nelitoval let, které věnoval instituci, kde vládnou lidi, kteří necítí, čím by mohla a měla ve skutečnosti pošta být. Být pro obyvatele, být pro lidi, co tam pracují. Totiž, slušnou, férovou a na celý poštovní svět napojenou organizací, která umožňuje lidem svobodu a kontakt.
 
Karel Kolbaba

Na tomto webu budeme pravidelně zveřejňovat svědectví pošťaček a pošťáků, která odhalují, s jakými překážkami se zaměstnanci České pošty musí vyrovnávat. Není divu, že na listovní a balíkové služby už pak tolik času nezbývá.

Chcete-li přidat vaše svědectví, zasílejte je na adresu ceskaposta@zeleni.cz. Budete-li mít zájem, uveřejníme vzhledem k citlivosti informací vaše svědectví i anonymně.